Krooniline HIV-infektsioon
Kroonilises staadiumis on HI-viiruse hulk organismis väikem, kuid viirus jätkab enda taastootmist. Ka selles faasis võivad inimesel sümptomid puududa, kuid ta võib siiski viirust teistele inimestele levitada. Krooniline staadium kestab enamasti kliiniliselt latentsena palju aastaid ning üldjuhul mingeid haigussümptomeid ei esine. HIV-nakkust saab selles staadiumis tuvastada spetsiifiliste HIVi antikehade leidmisega.
Kroonilise nakkuse staadiumis saavad immuunsüsteem ja siseelundid aina enam kahjustada. Mida kauem haigus kestab, seda vähemaks jääb organismi immuunvastuse eest vastutavaid CD4-rakke ja nende talitlus nõrgeneb.
Nakkuse süvenedes võivad tekkida järgmised sümptomid:
- tursuvad lümfisõlmed (nt kaenla all, kubemepiirkonnas);
- tugev öine higistamine, kaalulangus;
- seedetrakti häired (nt kauakestev kõhulahtisus), naha ja limaskestade seennakkused (nt kandidiaas);
- muud nahahaigused, nt vöötohatis.
HIV-nakkusega kaasnevad sümptomid ei ole tavaliselt spetsiifilised, s.t nende põhjus võib peituda ka muus. Kui olete kokku puutunud nakatumisohuga, tasuks sellest arsti teavitada, et ta määraks vereuuringu, mis võib aidata HIV-nakkuse tuvastada.
Kui haigust ei ravita, siis infektsioon progresseerub ja 10–12 aasta pärast avaldub inimesel omandatud immuunpuudulikkuse sündroom (AIDS).